Обавештење за држављане Републике Србији који планирају путовање у Израел
Такође, за улазак у Израел није потребан доказ о вакцинацији против COVID-19, нити доказ о прележаној болести, као ни PCR или антигенски тест. Међутим, потребно је путно здравствено осигурање које покрива евентуално лечење од COVID-19.
Приликом уласка у Израел, погранични органи не стављају штамбиљ у пасош, већ се аутоматски издаје плава картица са основним подацима о носиоцу пасоша, фотографијом, датумом уласка, дозвољеном периоду боравка и др. Картицу је потребно чувати током целокупног боравка у Израелу, а нарочито је потребно показати уколико лице путује у Палестину прелазећи граничне пунктове (Зона А).
Током пасошке контроле, при уласку, али и при одласку из Израела, може се очекивати дуже испитивање и детаљан преглед пртљага од стране израелских органа. Такође, могуће је да израелски органи затраже и увид у и личне електронске ствари, телефоне и преносиве рачунаре, како би проверили да ли је намеравана сврха боравка у складу са прописаном израелском визом, односно да ли постоје ризик по безбедност државе.
Израелски погранични органи имају искључиву надлежност у одлучивању о уласку или забрани уласка страних држављана у земљу. Уколико постоји основана сумња да странац неће користити боравак у дозвољену сврху, на пример да уђе као туриста, а потом планира нелегално да се запосли или поднесе захтев за „лажни“ азил како би се у на одређени период легално запослио, израелски органи могу лицу да не одобре улазак, са изрицањем вишегодишње забране уласка у земљу.
У случају негативног исхода, односно забране уласка, Амбасада Републике Србије у Израелу није у могућности да од израелских органа затражи укидање забране и одобравање уласка српским држављанима у земљу. У том смислу, Амбасади поступа у складу са домаћим прописима, те јој није дозвољено да утиче на имиграционе прописе и процедуре Израела.
У наведеним случајевима, лица углавном истог или уз краткотрајни боравак у притворској јединици аеродрома следећег дана буду депортована назад у Србију. Уколико су им одузете личне ствари, укључујући мобилни телефон, српски грађани могу од израелских органа (из притворске јединице) затражити да телефонским путем ступе у контакт са Амбасадом, како би иста била информисана о њиховом положају и потреби да се обавести породица и пријатељи у Србији.
По повратку у Србију, депортовани грађани могу затражити појашњење ситуације и забране уласка од Амбасаде Израела у Београду, с обзиром да је реч о искључивој надлежности израелских (пограничних и имиграционих) органа.