| |     ћирилица | latinica  
Home
Biography

H.E. Mr. Milutin Stanojevic

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Serbia to the State of Israel

 

Curriculum Vitae

Date of Birth:  7 February 1964
Place of Birth: Bihac, Bosnia and Herzegovina, Yugoslavia
Nationality:  Serbian
Citizenship:  Republic of Serbia
Occupation: Diplomat of the Republic of Serbia
Education:  Graduated from University of Belgrade,
Faculty of Economy 1988 (equivalent to Master’s Degree)

Career:

11 Oct 2013  Officially appointed as Ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Serbia to the State of Israel (presented letters of credence on February 3, 2014)

Sept - Oct 2013   Charge d’Affaires a.i., Embassy of the Republic of Serbia, Tel Aviv, Israel (from 11 Oct 2013 appointed as Ambassador of Serbia in Israel)

2012 – Aug 2013 Deputy Head of Mission, Embassy of the Republic of Serbia, Tel Aviv, Israel (Minister Counsellor/First Counsellor)

2010-2012 Charge d’Affaires a.i. (First Counsellor), Embassy of the Republic of Serbia, Tel Aviv, Israel

July – Dec 2009 Director (First Counsellor), Directorate for NATO, Directorate General for NATO and Defense Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Belgrade

2008 – Jun 2009 Deputy Director (Counsellor), Directorate for NATO, Directorate General for NATO and Defense Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Belgrade

2007 – 2008  Counsellor, Directorate for NATO, Directorate General for NATO and Defense Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Belgrade

2005 – 2007   First Secretary, Embassy of the Republic of Serbia, Canberra, Australia

2002 – 2005   Consul-First Secretary, Consulate General of Serbia and Montenegro (FR
Yugoslavia), Sydney, Australia

1999 – 2002   First Secretary/Counsellor, Directorate for Analysis and Plan,
Federal Ministry for Foreign Affairs, Belgrade

1993 – 1999   Second Secretary, Embassy of FR Yugoslavia,
New Delhi, India

1992 – 1993   Third Secretary, Department for South and South-East Asia, Federal
Ministry for Foreign Affairs, Belgrade

1990 – 1992   Third Secretary, various Departments, Federal Secretariat for Foreign
Affairs, Belgrade

1989 – 1990   Import Manager, “YUGOELEKTRO”, Import-Export Company,
Belgrade, K. Mihajlova 33

Speaks fluent English (Level C1), working knowledge of Spanish (Level B2)
Married, one child
 


Ambassador
Biography
Welcome!
Biography