| |     latinica | english  
Насловна
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на Косову и Метохији све јачи
13.04.2021.
 
 
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упозорио је, на седници Савета безбедности Уједињених нација, да политички екстремизам међу Албанцима на Косову и Метохији не губи на снази, већ да напротив, постаје све јачи.
 
Селаковић је, на седници на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, подсетио да обавеза формирања Заједнице српских општина није испуњена већ 2.917 дана и да се заправо, 19. априла навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а да Приштина и даље одбија да испуни своју обавезу и омогући формирање ЗСО.
 
 
Министар је подсетио и да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније, као и да му је дијалог са Београдом ниско на листи приоритета.
 
Како је указао, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења.
 
„Србија је одлучна и неће одустати од изналажења компромисног решења, које ће бити одрживо и за будуће генерације. Рад на изградњи поверења и инсистирање на позитивним политичким агендама је једини начин за изградњу трајног мира и стабилности у нашем региону“, закључио је Селаковић.
 
Трајан мир и стабилност, према његовим речима, могу бити остварени само уколико нико од учесника у дијалогу не буде наступао са максималистичким захтевима и инсистирао на потпуном понижењу оног другог.
 
Како је истакао, српски и албански народ, као два најбројнија народа на Западном Балкану, треба да пронађу начин да дођу до помирења и основа за сарадњу, како на плану економије, тако и у остваривању заједничких перспектива за чланство у Европској унији.   
 
„Београд је учинио искрене искораке у том смеру, тако што је један од иницијатора идеје о релаксирању протока људи, робе, капитала и услуга, популарно назване мини шенген“, истакао је министар.
 
Указујући да је Србија небројено пута показала да је опредељена за дијалог као једино средство за мирно, политичко решавање проблема на Косову и Метохији, Селаковић је истакао да су недавни избори у Покрајини потврдили да политички екстремизам међу Албанцима не губи на снази, већ да јача, што се могло видети током недавног предизборног процеса.
 
Министар је указао да су политички притисци на Србе настављени и након окончања изборног процеса, јер им је ускраћена правична заступљеност у привременим институцијама одлуком нове такозване владе у Приштини да српској заједници додели само једно министарство.
 
„Посебно угрожена категорија су Срби повратници који свакодневно живе у страху од напада. Подсећам вас да је јужна српска покрајина и даље област са најмањом стопом повратка расељених на свету”, рекао је министар и истакао да се само прошле године у нашој јужној покрајини догодило више од 80 напада и инцидената чије су мете били Срби, њихова имовина и верски објекти.
 
Посебно забрињавајуће за српски народ на Косову и Метохији, напоменуо је Селаковић, јесте што је у протеклом периоду, а посебно током марта ове године, дошло до учесталих физичких напада на објекте Српске православне цркве.
 
„Упечатљив пример односа непоштовања према српским културним и верским споменицима у Покрајини, чију је изузетну универзалну вредност потврдио Унеско стављањем на Листу светске баштине, јесте и случај манастира Високи Дечани“, истакао је министар.
 
Такође, шеф српске дипломатије забрињавајућим је оценио и упад инспектора и полицајаца у Дом здравља у Штрпцу јануара ове године и претрес с намером да се пронађу вакцине против Ковида-19 из централне Србије.
 
„Иако то сматрамо упадом у здравствене институције, наша реакција је и овог пута била уздржана. Нисмо желели да својим одлукама изазивамо ескалацију и да политизујемо активности које су усмерене искључиво на заштиту јавног здравља. Организовали смо вакцинацију грађана са Косова и Метохије на три пункта у централној Србији и тиме јасно показали да је за нас живот људи на првом месту“, нагласио је министар.
 
Министар Селаковић поручио да Србија високо уважава активности мисије УНМИК на КиМ и да се залаже за њен што делотворнији рад у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања безбедности у Покрајини.
 
Селаковић је навео да међународне мисије на Косову и Метохији – УНМИК, Кфор, Еулекс и ОМИК под окриљем УН и у складу са Резолуцијом 1244, имају кључну улогу у очувању мира и заштити становништва.
 
„Подржавамо и уважавамо њихово ангажовање и напоре које улажу у овиру својих мандата, у заједничком циљу стварања услова за миран и безбедан суживот становника Косова и Метохије. Српско и друго неалбанско становништво на КиМ има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности и браном од самовоље привремених инситуција у Приштини“, нагласио је министар.
 
То, како је указао, потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму како би доследно спроводиле Резолуцију СБУН 1244.
 
Селаковић је додатно истакао важност међународних снага Кфора и указао да сваки једнострани покушај да се неком другом додели, или да неко преузме део мандата и обавеза Кфора - представља кршење Резолуције СБУН 1244.
 
Такође, министар је напоменуо да је неприхватљиво доношење једностраних одлука о формирању приштинског „Министарства одбране“ и отпочињању процесa трансформације, тзв. „Косовских безбедносних снага“ у тзв. „Војску Косова“.
 
Министар Селаковић је на почетку обраћања уложио протест због злоупотребе видео формата седнице од стране представнице Приштине, иза које је била истакнута застава самопроглашеног „Косова“, што је учинио и представник Русије.
 
 
У наставку, интегрална верзија говора министра спољних послова Николе Селаковића:
 
 
Поштовани председниче Савета безбедности,
 
Поштовани специјални представниче,
 
Уважени чланови Савета безбедности,
 
На почетку, желим да уложим протест због злоупотребе видео формата ове седнице од стране представника Приштине за истицање симбола тзв. државности Косова. Упркос томе што су представници Приштине у више наврата били упозорени, на претходној седници и од стране председника Савета безбедности, да су овакве злоупотребе седница Савета безбедности апсолутно неприхватљиве и да представљају флагрантно кршење правила СБ о учешћу представника ПИС у Приштини, на основу члана 39 Правила процедуре СБ УН, поново се суочавамо са њиховим беспризорним непоштовањем правила овог уваженог тела.  Дозволите да поновим наш позив да се предузму неопходни кораци како би се спречиле овакве злоупотребе.
 
Изузетнo ми је задовољство што се обраћам овом цењеном телу на седници посвећеној раду Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији. На почетку желим да захвалим генералном секретару Уједињених нација Гутерешу и специјалном представнику генералног секретара и шефу УНМИК Танину на поднетом извештају и напорима који се улажу у примену мандата УНМИК, као и члановима Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују питању Косова и Метохије. Република Србија високо уважава активности Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији и залаже се за њен што делотворнији рад у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања безбедности у Покрајини.
 
Господине председниче,
 
У протеклом периоду суочени смо са политичком нестабилношћу на Косову и Метохији. Недавно смо имали изборе у Покрајини који су нажалост потврдили да политички екстремизам међу Албанцима не губи на снази, већ напротив, постаје све јачи. Били смо сведоци такмичења међу албанским политичким лидерима у томе који је бољи начин да се испровоцира инцидент у српским срединама, како би се добили додатни политички поени албанског бирачког тела. Под изговором измена бирачког списка великом броју Срба на Косову и Метохији ускраћено је једно од основних политичких права - могућност да бирају своје политичке представнике. Од приближно 140.000 грађана Косова и Метохије који су избрисани са бирачког списка током последњег изборног процеса, 85% њих су Срби.
 
Упркос бројним изазовима и проблемима, српски народ на Косову и Метохији је високом излазношћу и убедљивом победом Српске листе, која је освојила свих десет посланичких места опредељених за српске представнике, показао да га ништа не може спречити да одлучно стане у одбрану свог положаја. Политички притисци на Србе настављени су и након окончања изборног процеса, јер је Србима ускраћена правична заступљеност у привременим институцијама одлуком нове такозване владе у Приштини да српској заједници додели само једно министарство.
 
Поштовани чланови Савета безбедности,
 
Нажалост, нисмо само током изборних активности били сведоци неразумне антисрпске политике привремених институција у Приштини. Она иде толико далеко да су у јануару ове године инспектори и полицајаци из Приштине упали у Дом здравља у Штрпцу, на југу Косова и Метохије и извршили претрес с намером да пронађу вакцине против Ковида-19 из централне Србије, које нису пронашли. То је учињено уз демонстрацију силе, претње хапшењем директору Дома здравља, медицинском особљу и лекарима. У тренутку када се цео свет бори против пандемије и када су вакцине једино средство да се стане на пут изазову, а Србија показује подршку и солидарност донирањем вакцина и медицинске опреме свима у региону којима су оне неопходне, Приштина жели да уништи вакцине само зато што су из централне Србије. Док се читав свет захваљује лекарима, који су поднели велике и херојске жртве у борби против вируса, привремене институције у Приштини нападају српске лекаре због тога што раде свој посао.
 
Иако сматрамо да су упади у здравствене институције, наша реакција је и овог пута била уздржана. Нисмо желели да својим одлукама изазивамо ескалацију и да политизујемо активности које су усмерене искључиво на заштиту јавног здравља. Организовали смо вакцинацију грађана са Косова и Метохије на три пункта у централној Србији и тиме јасно показали да је за нас живот људи на првом месту. Србија је и даље спремна да помогне свима којима је помоћ неопходна и апелујемо на разум и одговорност, посебно у овако тешким временима.
 
Господине председниче,
 
Напади усмерени на Србе и њихову имовину су све бројнији. Само прошле године у нашој јужној покрајини догодило се више од 80 напада и инцидената чије су мете били Срби, њихова имовина и верски објекти. Према подацима Мисије ОЕБС на Косову и Метохији у другој половини прошле године број инцидената повећан је за више од 30% у односу на 2019. годину. Зато се не можемо сложити са оценом да је „безбедносна ситуација на Косову стабилна, са неколико инцидената чија су мета биле невећинске заједнице“. Прошлог викенда се, рецимо, догодио ничим изазван физички напад групе Албанаца на два српска младића у северном делу Косовске Митровице.         
 
Посебно угрожена категорија су Срби повратници који свакодневно живе у страху од напада. Чињеница да је једна повратничка породица седам пута била мета напада, јасно показује колико су они који не желе Србе на Косову и Метохији упорни у застрашивању и протеривању ионако малог броја повратника. У Приштини апсолутно не постоји ни трачак политичке воље да се 212.995 расељених Срба који 22 године живе ван Косова и Метохије врате у своје домове. Од 1999. године стопа одрживог повратка интерно расељених лица на Косову и Метохији је само 1.9%, што према подацима УН званично представља најмањи проценат повратка прогнаног становништва након неког конфликта било где у свету.    
 
Истовремено, док хапсе интерно расељена лица, приштинске власти врше најснажније притиске на Специјализована већа у Хагу. Циљ је потпуно онемогућавање даљег процесуирања низа случајева против припадника терористичке ОВК за тешке злочине почињене током сукоба на Косову и Метохији, како према Србима, тако и према припадницима других националности. Недавно је и председница Специјализованих већа Трендафилова упозорила да ће, уколико се притисци наставе, то имати врло драматичне последице по процесе који се воде. Председница Трендафилова као веома проблематичну појаву издваја и застрашивање сведока, који су кључни за успешно вођење поступака и доношење одговарајуће пресуде.
 
Иако се предуго чекало са подизањем оптужница, сматрамо похвалним то што су коначно предузети напори да се казне бројни тешки злочини почињени током ратних сукоба пре нешто више од две деценије, али и по доласку међународних снага на Косово и Метохију. До данас, рецимо, нико није одговарао за убиства и отмице 17 новинара, што је у овом тренутку највећи број нерешених случајева убијених и киднапованих новинара у Европи. Такође, нису се пред лицем правде нашли починиоци ниједног од масовних злочина почињених над српским цивилима после 1999. године. Подсетићу вас на само неколико њих: у селу Старо Грацко убијено је 14 српских жетелаца, у нападу на аутобус „Ниш експреса“ у Ливадицама код Подујева погинуло је 12 и рањено 43 расељених Срба, а у Гораждевцу код Пећи непознате особе су из аутоматског оружја пуцале на децу која су се купала у реци Бистрици. Тада је убијено двоје српске деце, а четворо је тешко рањено.          
 
Очекујемо наставак подршке мисије Еулекс Специјализованим већима и Специјализованом тужилаштву, као и њено додатно ангажовање у области владавине права. Посебну пажњу треба посветити заштити сведока, као и утврђивању судбине несталих лица. 
 
Међународне мисије на Косову и Метохији – УНМИК, Кфор, Еулекс и ОМИК, које под окриљем Уједињених нација и у складу са Резолуцијом 1244 (1999), чине саставни део међународног цивилног и безбедносног присуства у нашој јужној покрајини имају кључну улогу и изузетан допринос очувању мира и заштити становништва. Подржавамо и уважавамо њихово ангажовање и напоре које улажу у овиру својих мандата, у заједничком циљу стварања услова за миран и безбедан суживот становника Косова и Метохије. Српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности и браном од самовоље привремених инситуција у Приштини. То додатно потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму како би доследно спроводиле Резолуцију СБУН 1244.
 
Желим додатно да истакнем важност међународних снага Кфор и укажем да сваки једнострани покушај да се неком другом додели, или да неко преузме део мандата и обавеза Кфора представља кршење Резолуције СБУН 1244 и потенцијални је извор нестабилности и тензија. Подсетићу вас да Приштина, противно међународном праву, уз потпуно игнорисање интереса и ставова српске заједнице у Покрајини, не одустаје од планова да на простору Косова и Метохије инсталира новог безбедносног актера. Неприхватљиво је доношње једностраних одлука о формирању „Министарства одбране“ и отпочињању процесa трансформације, тзв. „Косовских безбедносних снага“ (КБС) у тзв. „Војску Косова“. Желим поново да истакнем да овакви једнострани потези Приштине представљају грубо кршење Резолуције СБУН 1244 и Војно-техничког споразума, по којима искључиво Међународне безбедносне снаге, односно Кфор, имају мандат за све војне аспекте безбедности на простору Косова и Метохије.         
 
У том смислу додатни разлог за забринутост изазива и најава изградње највеће базе „Косовских безбедносних снага“ у јужном делу Косовске Митровице, што Срби на северу Косова и Метохије доживљавају као најотворенију провокацију и претњу њиховој физичкој безбедности.
 
Поштоване чланице Савета безбедности,
 
За српски народ на Косову и Метохији је посебно забрињавајуће што је у протеклом периоду, а посебно током марта ове године, дошло до учесталих физичких напада на објекте Српске православне цркве. Само у току две недеље чак седам православних објеката у Покрајини нашло се на мети вандала и то у тренутку када се сви присећамо мартовског погрома из 2004. године над Србима и српским светињама на Косову и Метохији. Понижавајуће је стање у којем се налази српска културна и духовна баштина на простору Косова и Метохије, укључујући и четири споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска (Високи Дечани, Богородица Љевишка, Грачаница и Пећка Патријаршија). Свештеницима и монашким заједницама се намећу бројне административне и техничке баријере, чиме се отежава, па чак и онемогућава њихов опстанак на црквеним имањима.
 
Упечатљив пример односа непоштовања према српским културним и верским споменицима у Покрајини, чију је изузетну универзалну вредност потврдио Унеско стављањем на Листу светске баштине, јесте и случај манастира Високи Дечани.
 
Цењене чланице Савета безбедности,      
 
Сасвим је јасна нервоза Приштине, јер пројекат такозване независности данас не признаје више од половине чланица Уједињених нација, укључујући и пет чланица Европске уније. Међутим, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења. Управо је недостатак поверења један од основних проблема у дијалогу Београда и Приштине. Договор се не постиже запаљивом реториком и провокацијама, као што су најаве о уједињењу и стварању велике Албаније или о плановима изградње највеће базе тзв. Косовских безбедносних снага на северу Покрајине.
 
Подсетићу да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини у прошлости више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније. Члан његове странке је прошлог викенда јавно поручио да ће се самопроглашено Косово и Албанија ујединити, цитирам, „пушком и барутом или референдумским кутијама“.
 
Не морам да објашњавам зашто овакве опасне идеје представљају директну претњу миру и стабилности. Њима се крши Резолуција 1244, континуирано дестабилизује не само наша јужна покрајина, већ и читав регион, а ни у чему не доприносе процесу дијалога, већ га изнова онемогућавају.
 
Небројено пута смо показали да смо опредељени за дијалог као једино средство за мирно, политичко решавање проблема на Косову и Метохији. И данас, након вишегодишњих преговора, али и неиспуњавања договореног и сталних једностраних потеза и провокација од стране привремених институција у Приштини, ми смо и даље спремни да седнемо за сто и разговарамо.
 
Спремни смо за дијалог, али не и за уцене и претње, а посебно не за ултиматуме које је и недавно изнео председник владе привремених институција самоуправе у Приштини. Подсетићу вас на његове изјаве да ће дијалог бити ниско на листи приоритета власти у Приштини. Запањујуће је како Приштина ултиматуме, који у потпуности подривају сваку шансу за дијалог, на шта је указала и Европска унија, назива „принципима“ и како упорно инсистира на томе да Београд призна једнострано проглашену независност „Косова“, након чега би, сматрају они, све остало било решено. У чему је онда сврха дијалога ако се само очекује да Београд призна тзв. Косово? Да ли дијалог значи да једна страна треба да одустане од свега, а друга да добије све? И да ли дијалог, по мишљењу Приштине, претпоставља да се не испуњава оно што је договорено?         
 
Подсетићу вас да Приштина и даље одбија да испуни своје обавезе из до сада постигнутих споразума и не пристаје да се о њиховој примени разговара у оквиру дијалога. А ситуација је врло једноставна - у априлу 2013. године потписан је први споразум у Бриселу који је предвиђао четири обавезе: једну за Приштину и три за Београд. Београд је испунио све обавезе, док је једина обавеза коју су имале привремене институције у Приштини - формирање Заједнице српских општина - није испуњена већ 2.917 дана. Заправо, 19. априла се навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а Приштина одбија да испуни обавезу формирања Заједнице српских општина.
 
Поштовани господине председниче,
 
Без обзира на обесхрабрујуће поруке из Приштине и чињеницу да дијалог траје већ дуги низ година, Србија је одлучна и неће одустати од изналажења компромисног решења, које ће бити одрживо и за будуће генерације. Трајан мир и стабилност могу бити остварени само уколико нико од учесника у дијалогу не буде наступао са максималистичким захтевима и инсистирао на потпуном понижењу оног другог. Српски и албански народ, као два најбројнија народа на Западном Балкану, треба да пронађу начин да дођу до помирења и основа за сарадњу, како на плану економије, тако и у остваривању заједничких перспектива за чланство у Европској унији.   
 
Београд је учинио искрене искораке у том смеру, тако што је један од иницијатора идеје о релаксирању протока људи, робе, капитала и услуга, популарно назване „мини шенген“.
 
Што се Србије тиче, уверени смо да је рад на изградњи поверења и инсистирање на позитивним политичким агендама једини начин за изградњу трајног мира и стабилности у нашем региону. Житељи Косова и Метохије, било које националности, било да су Срби или Албанци, не заслужују ништа мање од тога.
 
Хвала на пажњи.
 

Верзија за штампу
Вести
Расписан конкурс са суфинансирање пројеката
Парламентарни избори у Републици Србији - поступак за пријављивање
Парламентарни избори у Републици Србији 17.12.2023. - пријављивање за гласање у иностранству до 25.11.2023. године
Књига жалости поводом тродневне жалости у Србији, мај 2023. године
Тродневна жалост у Србији због трагедије у ОШ „Владислав Рибникар”, мај 2023. године
Е-грађанин - регистровање корисника портала е-Управа и издавање параметара за апликацију Consent ID
Одлука о конкурсу за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, јануар 2023. године
Министар Весић позвао израелске инвеститоре да наставе улагања у Србију, јануар 2023. године
Национална признања за изузетан допринос у области сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, јавни позив за доделу одликовања, новембар 2022. године
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату у Израелу - полагање венаца на савезничким војним гробљима у Рамли и Беер Шеви, новембар 2022. године
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК, октобар 2022. године
Истраживање о држављанима Републике Србије који живе у иностранству, октобар 2022.
Говор председника Србије на годишњем заседању Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку, септембар 2022. године
Састанак председника Републике Србије са директором Центра “Симон Визентал” из Јерусалима, септембар 2022. године
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан, септембар 2022. године
Председник Вучић положио заклетву, мај 2022. године
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума, мај 2022. године
Одлука о конкурсу за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, април 2022. године
Честитка председника Државе Израел, април 2022.
РИК усвојио одлуку о отварању 77 бирачких места у иностранству, март 2022. године
Парламентарни и председнички избори 3. априла 2022. године - рок за пријаву за гласање у Амбасади РС у Тел Авиву 12.03.2022.
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију, фебруар 2022. године
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију, фебруар 2022. године
Сарадња Србије и Израела у истраживању Холокауста, сарадња Архива Војводине и Универзитета Бар Илан, јануар 2022. године
Сарадња стартап заједнице Израела и Србије, јануар 2022. године
РЕПУБЛИЧКИ РЕФЕРЕНДУМ - Обавештење за српске држављане у Израелу о остваривању бирачког права
Одлука о додели националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, новембар 2021. године
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату у Израелу - полагање венаца на савезничким војним гробљима у Рамли и Беер Шеви, новембар 2020. године
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету, новембар 2021. године
Фокус Представништва ПКС у Израелу – иновације и високе технологије, новембар 2021.
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову, новембар 2021. године
Дан Иван Рајзингер, уметник и графички дизајенер (1934-2019) - постављање спомен-плоче у Кањижи
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања, октобар 2021. године
Састанак на високом нивоу посвећен обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља, октобар 2021. године
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО, септембар 2021. године
Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на Косову и Метохији, септембар 2021. године
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност, септембар 2021. године
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће, септембар 2021. године
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе, септембар 2021. године
Реакција Музеја жртава геноцида на текст Давида Голдмана објављен у ,,Џерузалем Постуʼʼ 14. августа 2021. године
МСП осуђује објављивање текста у „Џерузалем посту“, август 2021. године
Телефонски разговор председника Републике Србије са председником Државе Израел, август 2021. године
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“, август 2021. године
ЈАВНИ ПОЗИВ – национална признања – 2021, август 2021. године
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, јул 2021. године
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер, јул 2021. године
Србија остварила велики успех у области дигитализације, јул 2021. године
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
Посета Меморијалном центру "Јад Вашем" у Јерусалиму, мај 2021. године
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“, мај 2021. године
Актуелна ситуација у Израелу и мере предострожности
Селаковић: Нетачне тврдње амбасадора Израела
Телеграм саучешћа председнику Државе Израел, 30. април 2021. године
Телеграм саучешћа министра Селаковића израелском министру Ашкеназију, 30. април 2021. године
Обележавање Дана сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату - полагање венца у Шорешу, април 2021. године
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу, април 2021. године
Светска здравствена организација оценила импресивним процес имунизације у Србији, април 2021. године
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на Косову и Метохији све јачи
Посета Јерусалимској патријаршији и сусрет са патријархом Теофилом III и посета манастиру светих архангела Михаила и Гаврила у Јерусалиму, април 2021. године
Комеморација за жртве Холокауста, април 2021. године
Република Србије у Месецу Франкофоније, март 2021. године
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Погром на Косову и Метохији
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Честитамо Дан државности!
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана, фебруар 2021. године
Брнабић разговарала са израелским министром Оханом, јануар 2021. године
Холокауст симбол суноврата човечанства
Селаковић и Гујон честитали Савиндан, јануар 2021. године
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
Информација о успесима Владе Републике Србије у борби против COVID-19, јануар 2021.
К О Н К У Р С за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години
Вучић: Србија по расту прва у Европи, јануар 2021. године
Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста, јануар 2021. године
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти, јануар 2021. године
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Уручење уверења о српском држављанству госпођи Рели Пардо, рођене Ребеке Алфандари, децембар 2020.
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину, децембар 2020.
Саопштење МСП РС, децембар 2020.
Од 20. децембра 2020. oбавезан PCR тест за странце при уласку у Србију, а за држављане Србије уколико немају тест одређује се кућни карантин од 10 дана
Обележавање Хануке у меморијалној шуми краља Александра Карађорђевића и кибуцу Шаар Ха'амаким, децембар 2020.
Министар спољних послова Никола Селаковић честитао Хануку, децембар 2020.
Међународни дан људских права, саопштење Министарства спољних послова, децембар 2020.
Десета медијска конференција дијаспоре и Срба у региону 29.12.2020. - ПОЗИВ
Отварање Радионице српског језика, културе и историје у Амбасади Републике Србије у Тел Авиву, новембар 2020. године
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату у Израелу - полагање венаца на савезничким војним гробљима у Рамли и Беер Шеви, новембар 2020. године
Радионица српског језика, културе и историје, новембар 2020. године
SERBIA - Emerging tech development hub, October 2020
Ауторски чланак председнице Владе Републике Србије у дневним новинама Jerusalem post, 30.08.2020.
Меморијалне шуме краља Петра I Карађорђевића и краља Александра Карађорђевића на северу Израела, август 2020. године
Онлајн обука предавача који се баве очувањем српског језика у дијаспори, август - септембар 2020. године
Услови уласка у Израел за српске држављане, јул 2020. године
Одлука о конкурсу за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, јул 2020. године
Опроштаји сусрети амбасадора Станојевића поводом завршетка мандату у Израелу, јун 2020. године
Хуманитарни фудбалски турнир за српску децу са Косова и Метохије, јун 2020. године
Амбасада Србије поново је отворена за пријем захтева за визе, мај 2020. године
Актуелни режим уласка домаћих и страних држављана у Републику Србију, мај 2020. године
Избори за народне посланике - лажни интернет сајт за пријаву гласања у иностранству, мај 2020. године
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, мај 2020. године
Наставак спровођења изборних радњи - Парламентарни избори 21. јуни 2020. године
Поништавање конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, април 2020. године
Евакуација држављана Републике Србије из Израела у Србију, март 2020. године
Обустава пријема захтева за визе, март 2020. године
Режим рада Конзуларног одељења са странкама у светлу нових мера против COVID19, март 2020. године
Мере српских власти на спречавању ширења и сузбијању заразне болести COVID 19, март 2020. године
Нови термин парламентарних избора у Републици Србији 21. јун 2020. године
Република Србија усвојила дефиницију антисемитизма Међународне алијансе за сећање на Холокауст, фебруар 2020. године
Народна скупштина Републике Србије усвојила Закон о Меморијалном центру "Старо сајмиште", фебрауар 2020. године
Пријем поводом Дана државности Републике Србије, фебруар 2020. године
Вече срспке књижевности у Тел Авиву, фебруар 2020. године
Међународни сајам туризма у Тел Авиву, учешће туристичких организација из Србије, фебруар 2020. године
Quality Innovation Award - Институт за експерименталну фонетику и патологију говора "Ђорђе Костић", фебруар 2020. године
Учешће председника Србије Александра Вучића на Светском Холокауст форуму 2020. у Јерусалиму, јануар 2020. године
Интервју са амбасадором Станојевићем на новинском порталу YNET, јануар 2020.
Истицање јеврејске (ознаке) заставе за време нацистичке окупације Србије
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, јануар 2020. године
Именовање новог почасног конзула Републике Србије у Држави Израел са седиштем у Бер Шеви, јануар 2020. године
Учешће Републике Србије на Министарском састанку Међународне алијансе за борбу против антисемитзма, Брисел, јануар 2020. године
Финансијски водич за повратнике у Србију, децембар 2019. године
Гала концерт харифиста, учешће Ленке Петровић, децембар 2019. године
Посета министра Зорана Ђорђевића Израелу, децембар 2019. године
Учешће српских фирми на Међународном сајму хране и пића у Тел Авиву "ISRAFOOD ", новембар 2019. године
Посета академске делегације из Србије и отварање Српско-јеврејског центра на ОНО Колеџу у Јерусалиму, новембар 2019. године
Обележавање празника Светог Георгија (Ђорђа) у Лоду, новембар 2019. године
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату, новембар 2019. године
Укидање виза за улазак у Србију за држављане Јеменије, новембар 2019. године
Изложба "Street Art Belgrade – White cities", београдски графити у Тел Авиву, октобар 2019. године
Међународни кошаркашки турнир (U18) у Тел Авиву и победа КК Црвена Звезда, октобар 2019. године
Годишње окупљање чланова Удружења Хитахдут Олеј из бивше Југославије, октобар 2019. године
Представници "Пештана" и "Групе Гаон" у посети Амбасади Републике Србије у Тел Авиву, септембар 2019. године
Посета Националне коалиције за децентрализацију из Ниша, септембар 2019. године
Хуманитарни фудбалски турнир за школску децу са Косова и Метохије, септембар 2019. године
Кандидатура Републике Србије за Извршни Савет Унеска
Посета Скупштини града Ашдода, јул 2019. године
Семинар о Холокаусту за наставнике и просветне раднике из Србије у Јад Вашему
Посета министра Поповића Израелу
Објављени резултати конкурса за суфинансирање пројеката за јачање веза Србије и њене дијаспоре и Срба у региону
Књижевно вече у знаку српског аутора, април 2019
Министарство спољних послова суфинансира пројекте јачања веза између Србије и Срба у дијаспори, март 2019.године
Свечано откривање плоче на српском језику у Јардениту, месту Христовог крштења на реци Јордан, март 2019. године
Учешће градоначелника из Србије на међународној конференцији градоначелника у Израелу, фебруар 2019. године
Свечани пријем поводом Дана државности Републике Србије и Дана Војске Србије, фебруар 2019. године
Запажено учешће Србије на Међународном сајму туризма у Тел Авиву – ИМТМ 2019, фебруар 2019. године
Откривање спомен обележја "Кладовског транспорта" у Кфар Саби, фебрауар 2019. године
Држављани Федерације Св. Китс и Невис и Републике Палау без визе у Србију, јануар 2019. године
Млади амбасадори Србије у посети Израелу, децембар 2018. године
Председник Покрајинске владе Војводине Игор Мировић посетио Израел, децембар 2018. године
Учешће др Милорада Мијатовића, посланика НС РС на Семинару о остваривању циљева одрживог развоја у Јерусалиму, новембар 2018. године
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату, новембар 2018. године
Држављани Антигве и Барбуда, Гренаде, Комонвелт Доминикане, као и Тринидада и Тобага без визе у Србију, октобар 2018. године
Посета министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије Бранислава Недимовића Израелу, октобар 2018
Посета помоћника министра здравља Србије Израелу, јул 2018. године
Маринковић у израелском Кнесету поводом обележавања 70 година од успостављања Државе Израел, јул 2018. године
Државни секретар Министарства унутрашњих послова Србије Дијана Хркаловић посетила Израел, јун 2018. године
Посета министра Ненада Поповића Израелу, мај 2018. године
Посета Израелу директора Агенције за реституцију Србије, маја 2018. године
Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство АПВ мр Вук Радојевић посетио Агритех 2018, мај 2018. године
Посета министра просвете, науке и технолошког развоја Србије Младена Шарчевића Израелу, мај 2018. године
Конкурс за суфинансирање пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону, март 2018. године
Посета председнице Народне Скупштине Републике Србије Држави Израел, фебруар 2018. године
Презентација туристичких потенцијала Србије у Израелу, фебруар 2018. године
Међународна туристичка изложба ИМТМ 2018 – учешће делегације из Србије, фебруар 2018. године
Нови почасни конзулат Србије у Израелу, на челу са Борисом Красним, јануар 2018. године
Амбасадору Србије уручена Повеља Државе Израел за изузетан допринос јачању веза између Израела и Србије, децембар 2017. године
Посета министра Ненада Поповића Израел, децембар 2017. године
Семинар у "Јад Вашему" за архивисте и библиотекаре из Србије, децембар 2017. године
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату, новембар 2017. године
Пријем поводом Јеврејске нове године, септембар 2017. године
Република Србија укинула визе за носиоце дипломатских и службених пасоша Краљевине Тајланд, септембар 2017. године
Република Србија укинула визе за носиоце дипломатских и службених пасоша Републике Индонезије, септембар 2017. године
Дан сећања на прогнане и страдале Србе из Хрватске, август 2017. године
Потписан Меморандум о разумевању између Министарства просвете Србије и Јад Вашема, јул 2017. године
Семинар у "Јад Вашему" за наставнике и просветне раднике из Републике Србије и Републике Српске, јул 2017. године
Посета министра одбране Републике Србије Александра Вулина Држави Израел, јул 2017. године
Србија укинула визе држављанима Перуа, мај 2017. године
Међународни семинар о интегралном менаџменту заштите биљака, април 2017. године
Meђународни јавни конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу, март 2017. године
Избори за председника Републике Србије априла 2017. године - гласање у дипломатско-конзуларним представништвима Републике Србије у иностранству, март 2017. године
Посета Првог потпредседника Владе и министра спољних послова Србије Ивице Дачића Израелу, јануар 2017. године
Наступ ансамбла за нову музику „Градилиште“ у Тел Авиву, децембар 2016. године
Гостовање нишке црквене певачке дружине „Бранко“ у Израелу, новембар 2016. године
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату, новембар 2016. године
ОГЛАС ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА У ЦИЉУ ОТУЂЕЊА НЕПОКРЕТНОСТИ – ОТУЂЕЊА ДИПЛОМАТСКЕ НЕПОКРЕТНЕ ИМОВИНЕ У ЊУЈОРКУ (СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ), ТОКИЈУ (ЈАПАН), БОНУ (НЕМАЧКА) И БЕРНУ (ШВАЈЦАРСКА)
Сахрана бившег израелског председника Шимона Переса, септембар 2016. године
ПРЕПОРУКЕ ЗА ПУТОВАЊА
Предавање амбасадора Р. Србије у Израелу у Институту "Шем Олам", август 2016. године
Семинар о Холокаусту у "Јад Вашему" за просветне раднике из Републике Србије и Републике Српске, јул 2016. године
Комеморација посвећена Јасеновцу - допринос организацији скупа, јул 2016. године
Почиње примена одредаба Закона о општем управном поступку
Обележавање Дана победе над фашизмом, мај 2016. године
Ер Србија и Ел Ал закључиле Код шер споразум, март 2016. године
Обавештење о упису у бирачки списак - гласање у иностранству
Посета Израелске привредне асоцијације у Србији Израелу, фебруар 2016. године
Билатералне одбрамбене консултације Републике Србије и Државе Израел, јануар 2016. године
ПРЕПОРУКЕ ЗА ПУТОВАЊА, јануар 2016. године
Изложба радова академске сликарке Љиљане Бурсаћ у Еин Ходу, децембар 2015. године
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату, новембар 2015. године
ПОГОРШАНА БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА У ИЗРАЕЛУ И НА ЗАПАДНОЈ ОБАЛИ, новембар 2015. године
Поклон Института за уметност Холокауста у знак сећања на Србе праведнике, октобар 2015. године
Састанак Rotary клуба Кфар Саба, октобар 2015. године
Посета делегације Министарства пољопривреде и заштитне животне средине Србије Израелу, октобар 2015. године
Учешће српских представница на Међународном такмичењу вокалних уместника у Јерусалиму, јул 2015. године
Споразум о укидању виза између Републике Србије и Републике Молдавије, јул 2015. године
Семинар за наставнике и просветне раднике из Србије и Републике Српске у "Јад Вашему", јул 2015. године
"Пошта Србије" - услуга преноса новца, јул 2015. године
Формирање Парламентарне групе израелско-српског пријатељства у Кнесету, јул 2015. године
Посета директора Јерусалимске канцеларије Центра „Симон Визентал“ Ефраима Зурофа Србији, јул 2015. године
Посета привредне делегације Израелу, јун 2015. године
Конкурс Министарства просвете, науке и технолошког развоја Р. Србије за избор хонорарних наставника у иностранству
Обавештење о услузи Поште Србије - пренос новца са иностранством
Глобални форум о борби против антисемитизма
Конференција о животној средини и здрављу одржана у Хаифи
Промоција Србије на изложби у Кфарсаби
Пренос Благодатног огња у Србију
Отворена Недеља српског филма у Израелу
Недеља српског филма у Израелу
Сарадња ревизорских институција Србије и Израела
Учешће Србије на Међународном сајму туризма у Тел Авиву
Пројекат изградње Меморијала „Старо сајмиште“
Међународна радионица о иновативном предузетништву
Самит шефова влада НР Кине и 16 земаља централне и источне Европе
Међународни семинар о производњи поврћа у заштићеном окружењу
Посета председника Владе Републике Србије Александра Вучића Израелу
МСП Републике Србије Ивица Дачић упутио писмо саучешћа израелском МИП поводом напада на синагогу у Јерусалиму
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату
Промене у визном режиму Републике Србије
Одржавање 20. Међународног такмичења у карикатурама
Промоција књиге "Пакао звани Јасеновац"
Start Tel Aviv
Радионица на тему економског јачања жена
Министар Дачић састао се са заменицом министра унутрашњих послова Израела Фаином Киршенбаум
Безбедносна ситуација у Израелу - препоруке за грађане Републике Србије
УПУТСТВО ЗА ПОСТУПАЊЕ У СЛУЧАЈУ РАКЕТНОГ НАПАДА
Саопштење Министарства спољних послова Републике Србије поводом убиства тројице израелских грађана на Западној обали
Учешће пливачког тима Србије на 20. Медитеранском купу у Израелу (COMEN)
Министарство спољних послова Републике Србије осуђује отмицу израелских држављана
Донирање путем смс порука
Почео прихват хуманитарне помоћи у просторијама Амбасаде
Влада Републике Србије прогласила тродневну жалост поводом жртава поплава
Хуманитарна помоћ - уплата новчаних средстава на рачун Амбасаде РС у Тел Авиву
Отворен PayPal рачун за помоћ жртвама поплава у Србији
Хуманитарна помоћ угроженом становништву у Србији
Поплаве у Србији - саопштење Амбасаде
Поплаве у Србији - хитно потребна помоћ
Презентација српске културе у Израелу
Десетогодишњица Погрома на Косову и Метохији
Пријем поводом Националног дана Србије
Полагање венца на гроб Аријела Шарона
Победа младе фудбалске репрезентације на међународном турниру
Инаугурација лета Београд-Тел Авив
Недеља српског филма у Израелу
Сарадња националних библиотека Србије и Израела
Препоруке за путовање у Израел - безбедносна ситуација
Архива вести